Elewacja w stylu śródziemnomorskim
Elewacja w stylu śródziemnomorskim
22 października 2024

Elegancki styl architektoniczny

Wyjątkowy styl śródziemnomorski, który wręcz pachnie piaskiem, nadmorskim wiatrem i wakacjami jest prawdziwą kwintesencją radości i wypoczynku. Wnętrza urządzone w tym nurcie gwarantują wspaniałe doświadczenia estetyczne, ale równie interesująca może być elewacja w stylu śródziemnomorskim nadająca budynkowi niesamowitego klimatu. Jak ją stworzyć i co wykorzystać, żeby dom zmienił się w letnią oazę?

Czym się cechuje?

Stylistyka śródziemnomorska nawiązuje do słonecznych letnich dni, prostoty, odpoczynku i szczęścia. Ten bezpretensjonalny i wyjątkowo elegancki styl architektoniczny odznacza się designem wręcz wyjętym rodem z nadmorskich wsi i miasteczek. Śródziemnomorski trend wnętrzarski oparty na m.in. na greckich, hiszpańskich i włoskich tradycjach zachwyca szeroką paletą barw, ciekawym zdobnictwem i wrażeniem otwartych przestrzeni, które są zawsze gotowe na przyjęcie gości.

Ten wyjątkowy trend aranżacyjny jest charakterystyczny dla krajów basenu Morza Śródziemnego mogących cieszyć się wyjątkowo łagodnym klimatem. Stylistyka architektoniczna tego obszaru łączy w sobie prostotę oraz rozwiązania zbliżające człowieka do natury. Domy są dobrze doświetlone, a zastosowane w nich materiały – a szczególnie kamień elewacyjny brązowy i beżowy – mają na celu bardziej chłodzenie wnętrz, niż ich ogrzewanie.

Styl śródziemnomorski odznacza się dużymi przestrzeniami, majestatycznymi przeszkleniami oraz jasnymi ścianami i podłogami zdobionymi przez kobaltowe, lazurowe i szmaragdowe dodatki, złote dekoracje oraz bujną zieleń. We wnętrzach urządzonych w tej stylistyce nie może zabraknąć też kamienia, cudownej ceramiki, zachwycającej mozaiki oraz drewnianych mebli i dekoracji. Cechą wyróżniającą ten trend wnętrzarski są zwiewne firanki, a także wszechobecne kolory ziemi, które nadają przestrzeniom bardzo naturalnego charakteru. Wnętrza uzupełniają piękne wełniane dywany, ozdobne poduszki, rzeźby i kilimy, a elewacje w stylu śródziemnomorskim z rzucającą się w oczy stolarką sprawiają wrażenie iście bajkowych.

Elewacja w stylu śródziemnomorskim – co ją cechuje?

Charakter elewacji śródziemnomorskich domów jest nierozerwalnie związany z cechami gorącego, nadmorskiego klimatu. Elewacje są zwykle białe, a czasami też kremowe, beżowe lub pastelowe. Zastosowanie tak jasnej kolorystyki sprawia, że ściany w naturalny sposób odbijają promienie słoneczne, co pozwala w pewnym zakresie ograniczyć nagrzewanie się wnętrz, a według wierzeń ma też chronić domowników przed złem.

Dachy i stolarka otworowa są natomiast bardzo kontrastowe – zwykle kobaltowe lub lazurowe, co daje fenomenalny efekt przywodzący na myśl stylistykę rodem z wioski Smurfów. Stare domostwa w stylu nadmorskich willi wznoszono kiedyś z jasnego kamienia, natomiast dziś wykorzystuje się klasyczne materiały budowlane, a elewacje pokrywa tynkiem i tradycyjnie bieli tuż przed Wielkanocą.

W najbardziej nietypowym wydaniu elewacje budynków w stylistyce charakterystycznej dla basenu Morza Śródziemnego mają pastelowe odsłony. Popularne jest zastosowanie palonego ciepłego brązu, beżu, ochry oraz sjeny. W polskich warunkach mało kto jest gotów zdecydować się na taki wygląd budynku, chociaż coraz częściej projektuje się w tym nurcie domki letniskowe, stanowiące swego rodzaju podwaliny dla pełnowymiarowych projektów.

Jakie materiały sprawdzą się na śródziemnomorskiej elewacji?

Elewacja w stylu śródziemnomorskim w polskich warunkach może być prawdziwą atrakcją. Jeśli podejdziemy do tego tematu bardzo poważnie i wcielimy w życie tradycyjną grecką stylistykę, nikt nie przejdzie obok budynku bez zwrócenia uwagi na jego wspaniały styl.

Najprostszym sposobem na śródziemnomorską elewację jest zastosowanie jasnego, a najlepiej białego tynku elewacyjnego, dla którego idealnym tłem będzie jasnoszary dach i stolarka otworowa w takim samym odcieniu, a także płytki elewacyjne szare lub beżowe. Jeśli inwestorowi nie brakuje odwagi, może pójść o krok dalej i pokusić się o wcielenie w życie tradycyjnej stylistyki z jej charakterystycznym niebieskim dachem oraz kolorową stolarką. W takim przypadku najlepszym posunięciem będzie wybór drzwi i okien w wersji bicolor, czyli o różnych kolorach wewnętrznych i zewnętrznych, dzięki czemu efektowny zewnętrzny look nie kłóci się z wystrojem wnętrz.

Elementy dekoracyjne, takie jak wnęki czy cokoły, najlepiej wyłożyć zewnętrznymi płytkami elewacyjnymi imitującymi kamień. Idealnie do tego celu nadadzą się płytki ścienne Torstone brown dekor w postaci beżowej dekoracyjnej mozaiki lub płytki Canella steel, które wyglądają, jakby były wykonane z naturalnego ciętego kamienia. Jeśli aranżacja ma wyglądać niczym wzniesiona z piaskowca, warto postawić nanowoczesne płytki elewacyjne Kallio cream.

Elewacja w stylu śródziemnomorskim niejedno ma imię. Biała baza w połączeniu z rzucającymi się w oczy niebieskimi elementami dekoracyjnymi i wszechobecną zielenią to prawdziwa kwintesencja tej pięknej stylistyki. Warto sięgnąć po trend znad Morza Śródziemnego, żeby ożywić budynek i nadać mu radosnego klimatu.